Známka.jpg
c.jpg
Logo Milan Pešek.jpg
POHLEDNICE JISTEBNICE

Jistebnická mateřská škola

Prvními začátky mateřské školy v Jistebnici byly takzvané žňové útulky, které se v létě otvíraly proto, aby ženy nemusely pečovat o malé děti a mohly se věnovat polním pracem.

Skutečná mateřská škola byla schválena Zemskou školní radou v roce 1945 a otevřena byla 1.listopadu téhož roku. Mateřská škola neměla své místnosti, a byla proto provizorně umístěna v sokolovně. Školu navštěvovalo 19 dětí a její ředitelkou se stala Jarmila Korousová.

O rok později byly vyčleněny místnosti na radnici a mateřská škola se přestěhovala sem a další rok se opět stěhovala, tentokrát do prostor školy. V 50. letech 20. století už do mateřské školy chodilo více než 40 dětí ve věku od 3 do 6 let a stále jich přibývalo.

V roce 1961 (1.března) se provoz prodloužil na celodenní a o deset let později byla již otevřena dvě oddělení, protože počet dětí se blížil 50. V roce 1968 byla dokončena stavba budovy mateřské školy a v jejím přízemí vznikla dílna pro potřeby školy základní. V roce 1973 navštěvovalo mateřskou školu 56 dětí. Zájem o umístění dětí v mateřské školce již převyšoval její kapacitu, a dokonce se v polovině 70. let 20. století uvažovalo o zřízení takzvané jeselské třídy pro děti mladší 3 let. Umístěna měla být v prostorách zdravotního střediska, ale tento záměr se neuskutečnil.

V roce 1978 došlo k otevření mateřské školy také v Božejovicích, kde se ředitelkou stala Božena Loudová. Zapsáno bylo 16 dětí. Někteří jistebničtí rodiče využili volné kapacity této školky a děti sem dováželi. Mateřská škola použila budovu, kde dříve sídlila škola základní. V roce 1981 zde ,,ředitelovala" Jiřina Husáková a po ní Miroslava Loudová.

Koncem 80. let minulého století již byla v jistebnické mateřské škole otevřena tři oddělení pro přibližně 70 dětí. Od 1. ledna 1992 se božejovická MŠ stala pobočkou jistebnické. Když ZDŠ v Jistebnici získala právní subjektivitu, převzala pod sebe i mateřskou školu. Provoz božejovické mateřské školy byl ukončen 31. prosince 2002.

školka 1.png
školka 2.png
KONTAKT


 
Jistebnice
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one