Známka.jpg
c.jpg
Logo Milan Pešek.jpg
POHLEDNICE JISTEBNICE

André Simon

 


André Simone (vlast.jménem Otto Katz) (* 27. května 1895, Jistebnice - 3. prosince 1952, Praha) byl novinář (o kterém se tvrdilo, že znal všechny osobnosti své doby), spisovatel, politický pracovník

Narodil se v rodině obchodníka s látkami ( čp. 37) Eduarda a Otilie Katzových, v Jistebnici rozvětvené větve Katzů. O jeho mládí se všeobecně ví málo, zmínky jsou o tom, že po škole a studiu (s maturitou?) se po skončení 1. světové války – na přelomu let 1918/1919 zúčastnil revolučních událostí v Německu.

V Německu

V roce 1924 začal v Berlíně pracovat v redakci levicového Das Tagebuch, v 1927 byl provozním ředitelem avantgardního Proletářského divadla v Berlíně (založil Erwin Piscator [1]). Od 1929 byl Otto Katz zaměstnán v nakladatelství Mezinárodní dělnické pomoci, které vedl Willi Münzenberg (1889-1940; šéf propagandy německé KS) a který ho později (1932)vyslal do Moskvy. Zde jako člen Kominterny prošel školením a stal se (?byl?) agentem OGPU (sovětská tajná služba).

Ve Francii

Po nástupu Hitlera k moci (1933) odešel W.Münzenberg do Francie, založil tam protifašistické nakladatelství Editions du Carrefour a povolal k sobě i Otto Katze. Ten přijal jméno André Simone a pod tímto jménem potom dále vystupoval (i v USA a v Mexiku). Ve Francii byl Simone od 1936 v tiskové agentuře-kanceláři , která zprávami a komentáři psala v komunistickém duchu o španělské občanské válce. V roce 1937 agenturu A.Simone sám vedl (agenturu založil Münzenberg se španělským ministrem zahraničí Alvarazem del Vayo).

Během své služby pro OGPU se Simone údajně podílel na likvidacích komunistů i nekomunistů. Zmiňován je hlavně jeho záhadně zesnulý blízký spolupracovník Münzenberg. NKVD také poslalo Katze do Hollywoodu „verbovat“ agenty pro Moskvu. Zanedlouho se o jeho aktivit začal zajímat FBI a tak Katz-Simone odjel („zmizel“) do Mexika. Odjel tam v říjnu 1940 s manželi Kischovými [2]. Činnost André Simona byla vázána především na německou antifašistickou kolonii a německé publikum v zemi; byl zahraničně politickým poradcem odborového předáka Lombarda Toledana; jako československý občan pracoval pro popularizaci Československa a československého antifašistického exilu; jako člen Československo-mexické asociace (Asociación checoslovaco-mexicana) se podílel na ustavení a profilaci tiskového orgánu československé kolonie v Mexiku - El Checoslovaco en Mexico. Z Mexika André Simone v polovině února 1946 odjel se svou ženou a manželi Kischovými Po zastávkách v New Yorku, Londýně a Frankfurtu nad Mohanem přijeli 21. března 1946 do Prahy.

 V ČSR

V Praze se Simone stal komentátorem a vedoucím zahraničního oddělení Rudého práva (údajně zde také byl pověřen dohledem na české komunisty). Zúčastnil se Mírové konference v Paříži (srpen 1946). Když potom Molotov vyjádřil nespokojenost nad „světoběžníkovou“ pařížskou účastí, byl André Simone odsunut z žurnalistického výslunní. Dle tvrzení agenta britské tajné služby E.H. Cooridge se podílel i na retušování "sebevraždy" Jana Masaryka v březnu 1948. Ve velkém politickém procesu (1951 - 1952) s Rudolfem Slánským a spol. byl též obviněn a odsouzen k trestu smrti a 3. prosince 1952 popraven. V roce 1963 byl Simone rehabilitován a 1. května 1968 mu byl prezidentem ČSSR Svobodou udělen in memoriam Řád republiky, který převzala vdova Ilsa Katzová-Simonová.

 Rodina

Leopold Katz (strýc) – JUDr., mecenáš umění, nálezce Jistebnického kancionálu

Hynek Katz (prastrýc) – vlastenec, poštmistr v Jistebnici, v roce 1848 v Národní gardě

Adolf Katz (strýc) – poštmistr v Jistebnici, veřejně činný, vlastenec, zakladatel místních sadů

Viktor Katz (bratranec) – právník, známý český numismatik

 Dílo

André Simone: J´accuse! (Žaluji) O těch, kdož zradili Francii, Svoboda, Praha, 1947

André Simone: Hitler en Espagne (Hitler ve Španělsku), 1938

KONTAKT


 
Jistebnice
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one