Známka.jpg
c.jpg
Logo Milan Pešek.jpg
POHLEDNICE JISTEBNICE

SNĚŽNÁ NOC

Sněžná noc

Televizní film pojednává o lásce, vášni a věrnosti. Kamera Marek Jícha. Režie Milan Cieslar.

Sněžná noc nabízí divákovi nejen strhující příběh a filmovou podívanou, ale také herecký koncert Jitky Čvančarové v roli Karoly, Vladimíra Dlouhého coby Kociana, jeho mladšího bratra Michala Dlouhého jako Rasta a Jana Zadražila v roli Alberta. Režisér filmu Milan Cieslar s Vladimírem Körnerem pracoval v minulosti na několika výrazných projektech, například na úspěšných filmech Pramen života nebo Krev zmizelého.

Poklidný život dvou manželských párů z malé samoty rozvíří jen během jediné adventní noci příjezd svobodomyslného světoběžníka Rasta. Příběh o lásce, vášni a věrnosti byl inspirován několika motivy z románu Dumala od Eduarda von Keyserlinga (1855-1918). Jde o dávno zapomenutý román, z dávno zapomenuté a dnes již neexistující krajiny Východních Prus, z prostředí nudící se junkerské šlechty. Spíš z piety zůstalo zachováno jméno hlavní hrdinky a pár situací z vyprávění.

Film se uvádí u příležitosti 70. narozenin spisovatele a dramatika Vladimíra Körnera. Film Sněžná noc je natočený podle jeho scénáře.

Vladimír Körner přenesl svoje komorní vyprávění do zapadlého konce světa v srdci Evropy v předvečer velké války. Zde jsou lidé bezpečně ukryti před světem v kruhu svých osudů, typicky nostalgický „fin de siècle", známý z tolika klasiků. Jejich osudy se protnou během pár zimních večerů a nocí spějících k fatálnímu Novému roku 1914, ukryti milosrdnou tmou v době adventního měsíce, kdy je nejdelší noc v roce a tajemnou krajinu překrývá sníh. Nikdo ještě netuší, jakou celosvětovou tragédii ten nastupující rok přinese.

Vladimír Körner, prostřednictvím svého hrdiny Alberta, v jedné s úvodních scén říká: „Jsou koně, kteří se vrátí i do hořící stáje, aby umřeli v plamenech. Za svým pánem." V příběhu paralelně sledujeme mladého důstojníka Alberta a jeho novomanželku Karolu a manželství místního evangelického pastora Kociana. Je jako bludný kámen osamocený v „katolickém moři", má jen pár oveček, které si stráží jako spravedlivý soudce pravé víry a pravdy. On i Karola jsou si podivně blízcí svým osudovým údělem. Poklidný a rezignovaný svět rozbije příjezd „ztraceného a marnotratného syna", světoběžníka Rasta. Vrátil se jen proto, aby prodal veškeré dědictví po rodičích a zmizel za moře. Ten jediný světaznalec tuší, jaká se blíží v Evropě katastrofa. Během jediné noci málem rozvrátí pastorovo manželství, svede i manželku svého přítele Alberta, Karolu. Naláká ji možností útěku z bludného kruhu, vzbudí netušenou nenávist u přísného kazatele. Pastor Kocian, ten fanatik pravdy, je málem dohnán k zoufalému zločinu. Nastraží past na Rasta, do které nakonec spadne zcela nevinná oběť...
Sněžná noc 1.jpg
Sněžná noc 2.jpg
Sněžná noc 3.jpg
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
6.jpg
5.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg
17.jpg
18.jpg
19.jpg
20.jpg
22.jpg
23.jpg
21.jpg
25.jpg
24.jpg
26.jpg
29.jpg
27.jpg
28.jpg
12.10.2009 09:09:14
HAMAKA
KONTAKT


 
Jistebnice
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one